e-ticaret

Neden E-Ticaret'e Başlamalıyım?

/03/08, 2017

Herkes, her şeyi, istediği zaman, istediği yerden ve istediği fiyata alabilmek istiyor. Internet ise bunun için inanılmaz bir fırsat sunuyor. E-ticaret internet üzerinden online alım satım işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli özellikleri bir araya getiren sistemler bütünüdür. Günümüz teknolojisinde, ürünlerinizi müşterilerinize sunmanın en kolay ve ekonomik yolu e-ticaretten geçmektedir. Hem satıcı, hem de alıcı için birbirinden cazip özellikleri bulunan e-ticaret sistemleri gelişen teknolojilere paralel her geçen gün önemini daha da arttırmaya devam etmektedir. E-ticaret başlı başına uğraş ve emek sarf etmeniz gereken bir sistemdir. İlk başlarda düşük maliyet ile yola çıkılması isteneceğinden e-ticaret işi elinde hazır mal bulunan küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha uygundur.

”Bir E-ticaret sitesi kesinlikle içinde bulunduğu coğrafyanın popülasyonuna hizmet vermek üzere kurgulanmalıdır.”

Fiziki bir mağaza açmak istediğinizde bu mağazanın kirası, elektriği, suyu, iklimlendirilmesi, personel giderleri vs. hesaplandığında normal bir e-ticaret sitesinin idari giderleri ile aynı harcamayı yapmış olursunuz. E-ticaret sitelerinde on binlerce ürün görsel olarak sunulmaktadır. Fiziki mağanızda on binlerce ürün sunmanız demek çok büyük metrekarelerde bir mağazaya ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Stok maliyetleri de cabası. Bir de bu mağazayı 7gün/24 saat açık tutmak için yönetim dahil 3 vardiya halinde personel çalıştırmanız gerekmektedir. E-ticaret sitelerinde lokasyondan da bağımsız olacağınız için çok geniş kitlelere aynı anda hizmet verebilirsiniz.

İstatistiklere bakacak olursak; Türkiye’de e-ticaretin perakendedeki payı; %3,5 seviyesinde. Sadece e-ticaret hacmi ise 2016 yılı itibariyle 17,5 milyar TLTeknolojik gelişmeler, mobil cihaz kullanımının artması ve sektörün büyümesi göz önüne alındığında ise 2017 yılında e-ticaretin yaklaşık %30 civarında büyümesi bekleniyor.

Siteniz için yapacağınız reklam çalışmaları da geleneksel reklam mecralarına göre çok daha uygun maliyetli olacaktır. Dijital mecraların en büyük avantajının ölçülebilirlik olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliği yaptığınız reklam çalışmalarının sonuçlarına anlık olarak ulaşırsınız. Bunlar sitenizde kısa sürede aksiyon almanızı sağlayacak çok değerli bilgilerdir. Bu bilgiler ile e-ticaret sitenizi müşterilerinizin tercihleri doğrultusunda geliştirebilir ve işinizi de hızla büyütebilirsiniz.